Wizkid & Davido Win Big At Afrimma Awards | See Full List


Wizkid & Davido Win Big At Afrimma Awards | See Full List

Wizkid & Davido Win Big At Afrimma Awards | See Full List

Nigerian pop superstar Wizkid won big at the just concluded Afrimma Awards 2018. The Starboy took home two awards for ‘Song of the Year’ and ‘Video of the Year’. Other Nigerian artistes who clinched awards include Davido, Yemi Alade, Burna Boy etc…Wizkid & Davido Win Big At Afrimma Awards | See Full List

Congolese music legend Fally Ipupa took home three awards including ‘Afrimma Leadership In Music Award’. Check out the full list of winnners at the 2018 Afrimma Awards below.



DOWNLOAD MP3: DJ Ice Cream ft. Seyi Shay & Mr. Real – Up Nepa

Best Male West Africa

Wizkid – Nigeria
Tekno – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Davido – Nigeria (Winner)
Toofan – Togo
J Hus – Gambia
Sidibe Diabate – Mali
Stonebwoy – Ghana
Kiss Daniel – Nigeria
Mr Eazi – Nigeria

Best Female West Africa

Tiwa Savage – Nigeria

Simi – Nigeria

Efya – Ghana

Adiouza – Senegal

Ebony – Ghana

Josey – Ivory Coast

Vivien Chidid – Senegal

Chidinma – Nigeria

Becca – Ghana

Yemi Alade – Nigeria (Winner)

Best Male East Africa

Eddy Kenzo – Uganda (Winner)

Diamond Platnumz – Tanzania

Harmonize – Tanzania

Ommy Dimpoz – Tanzania

Sauti Sol – Kenya

Khaligraph Jones – Kenya

Ali Kiba – Tanzania

Bebe Cool – Uganda

Nyashinski – Kenya

Juma Jux – Tanzania

Best Female East Africa

Victoria Kimani – Kenya

Vanessa Mdee – Tanzania

Leyla Kayondo – Uganda

Knowles Butera – Rwanda

Rema – Uganda

Akothee – Kenya

Nandy – Tanzania

Sheebah Karungi – Uganda (Winner)

Juliana Kanyomozi – Uganda

Charly & Nina – Rwanda

Best Male Central Africa

Fally Ipupa – Congo (Winner)

Hiro – Congo

Numerica – Cameroon

C4 Pedro – Angola

Locko – Cameroon

Maitre Gims – (Congo)

Naza – Congo

Puto Portugues – Angola

Anselmo Ralph – Angola

Kyaku Kyadaff – Angola

Best Female Central Africa

Yola Semedo – Angola

Shan’l -Gabon

Neima – Mozambique

Rennis – Cameroon

Charlotte Dipanda- Cameroon

Nsoki – Angola

Daphne – Cameroon (Winner)

Maria Andrade – Cape Verde

Edmanzia – Angola

Gasha – Cameroon

Best Male Southern Africa

Tha Dogg – Namibia

Nasty C – South Africa (Winner)

Emtee – South Africa

Roberto – Zambia

Cassper Nyomvest- South Africa

Tresor- South Africa

EXQ – Zimbabwe

Jah Prayza – Zimbabwe

Shyn – Madagascar

Prince Kaybee – South Africa

Best Female Southern Africa

Ammara Brown – Zimbabwe (Winner)

Busiswa – South Africa

Shekinah – South Africa

Mampi – Zambia

Lady Zamar – South Africa

Babes Wodumo – South Africa

Sally Boss Madam – Namibia

Shashl__ – Zimbabwe

Ice Queen Cleo – Zambia

Bucie – South Africa

Best Male North Africa

Saad El Majarid

Ihab Amir – Morroco (Winner)

Chawki – Morocco

Khaled – Algeria

Mohammed Abbas – Egypt

Douzi – Morocco

Amr Diab – Egypt

Khaled – Algeria

Saber Rebai – Tunisia

Tamer Hosny – Egypt

Best Female North Africa

Kenza Morsli – Algeria

Ibtissam Tiskat – Algeria

Souhila Ben Lachhab – Algeria (Winner)

Angham – Egypt

Latifa – Tunisia

Amani Swissi – Tunisia

Sandy – Egypt

Sarah Ayoub – Morocco

Samira Said – Morocco

Amal Maher – Egypt

Best African Group

Sauti Sol – Kenya

Mafikizolo- South Africa

Toofan – Togo (Winner)

B26 – Angola

Mi Casa – South Africa

R2bee’s – Ghana

X-Maleya – Cameroon

Bracket – Nigeria

Navy Kenzo – Tanzania

Fancy Gadam – Ghana

Crossing Boundaries With Music Award

J Hus – Gambia /UK

Skepta – Nigeria / UK

Stormzy – Ghana/UK

MHD – Senegal/ France (Winner)

Tobe Nwigwe – Nigeria

Brian Soko – Zimbabwe

French Montana – Morocco/USA

Wale – Nigeria /USA

Young Paris – Congo

Steff London – Caribbean /UK

Best Gospel

Frank Edwards – Nigeria

Gloria Muliro – Kenya

Beejay Sax – Nigeria

Papa Dennis – Kenya (Winner)

Miguel Buila – Angola

Joe Mettle – Ghana

Icha Chavons – Congo

Willy Paul – Kenya

Nikkie Laoye – Nigeria

Winnie Mashaba – South Africa

Best Newcomer

Mayorkun – Nigeria

Kuami Eugene – Ghana

Distruction Boyz- South Africa

King Promise – Ghana

Tenor – Cameroon

Dice Ailes – Nigeria

Ykee Benda – Uganda (Winner)

Arrow Boy – Kenya

Neru Americano – Angola

Afro B – Ivory Coast

Artist of The Year

Davido – Nigeria

Diamond Platnumz Tanzania

Fally Ipupa – Congo (Winner)

Wizkid – Nigeria

Cassper Nyovest – South Africa

Nasty C – South Africa

Flavour – Nigeria

Sarkodie – Ghana

MHD – Senegal/Gambia

Mafikizolo – South Africa

Best Live Act

Flavour – Nigeria (Winner)

Ali Kiba – Tanzania

Sauti Sol – Kenya

Stonebwoy – Ghana

Sidiki Diabate – Mali

Yemi Alade – Nigeria

Becca – Ghana

Burna Boy – Nigeria

Fally Ipupa – Congo

Jah Prayzah – Zimbabwe

Best Video Director

Justin Campos – South Africa

Patrick Elis – Nigeria

Dr Nkeng – Cameroon

Enos Olik – Kenya

Avalon Okpe – Nigeria

Godfather – South Africa

Clarence Peters – Nigeria

Prince Dovlo – Ghana

Sasha Vybz – Uganda

Unlimited LA – Nigeria

Best DJ Africa

Dj Spinall – Nigeria

Dj Joe MFalme – Kenya

Dj Black Coffee – South Africa

Dj Cuppy – Nigeria

Dj Dollar – Senegal (Winner)

Dj D-Ommy – Tanzania

Dj Helio Baiano – Angola

Dj Crème Delacreme – Kenya

DJ Slim- Ghana

Dj Neptune – Nigeria

Best African DJ USA

Dj Tunez – Nigeria

Dj Wagura – Ethiopia

Dj Fully Focus – Kenya

Dj Deemoney – Nigeria

Dj Silent Killa – Carribeans

Dj Poison Ivy – Kenya

Dj Ecool – Nigeria (Winner)

Dj Rell – Sierra Leone

Dj Buka – Nigeria

Dj Shinski – Kenya

AFRIMMA Video of The Year

Shatta Wale – El Gringo

Fally Ipupa – Mannequin feat Keblack & Naza

Falz – This is Nigeria

Wizkid – Soco (Winner)

Diamond Platnumz ft Omarion – African Beauty

Toofan – Money

Runtown – Energy

Mayorkun – Cheche

Ali Kiba – Mvumo Wa Radi

Cassper Nyovest – Ksazobalit

Music Producer of The Year

Killbeatz – Ghana

Masterkraft – Nigeria (Winner)

Dr Fizzo – Uganda

Eno Beats – Uganda

The Composers – Nigeria

Tweezy – South Africa

Tud Thomas – Tanzania

Sidiki Diabate – Mali

Kidomminant – Nigeria

Bebe Philip – Ivory Coast

Best African Dancer

Kaffy Dancequeen – Nigeria

The Grove – Angola

Sherri Silver – Rwanda

La Petite Zota – Ivory Coast

Manuel Canza Laurenzo – Angola

Moses Iyobo – Tanzania

Ghetto Triplet Kids(Uganda)

Dream chaser Kids (Nigeria)

Dem3 – Ghana

Didi Emah – Nigeria (Winner)

Best Rap Act

Shane Eagle – South Africa

Olamide – Nigeria

Zoro – Nigeria

Sarkodie – Ghana

Tha Dogg – Namibia

Casper Nyovest – South Africa

MHD – Senegal

Phyno – Nigeria

Nasty C – South Africa

Khaligraph Jones – Kenya (Winner)

Best Collaboration

Tiwa Savage ft Wizkid – Ma Lo

Diamond Platnumz ft Neyo – African Beauty

Duncan Mighty x Wizkid – Fake Love

Heavy K ft Bucie, Wokwazi – Inde

Nasty C ft Runtown – Said

Kwesta ft Wale – Spirit

Fally Ipupa – Mannequin ft Kebzla & Naza

Major Lazer ft Dj Maphorisa , Ice Prince, Patoranking & Jidenna – Particular

Nsoki ft Rayvanny – African Sunrise

Dj Spinall ft Wizkid – Nowo

Song of The Year

Wizkid – Soco (Winner)

Big Shaq – Man’s Not Hot

Davido – FIA

Distruction Boyz – Omunye

Diamond Platnumz ft Omarion – African Beauty

Afro B – Joanna (Drogba)

Nasty C & Runtown – Said

Duncan Mighty ft Wizkid – Fake Love

Major Lazer & Dj Maphoriza ft Ice Prince , Nasty C , Patoranking & Jidenna – Particular

Harmonize ft Diamond Platnumz – Kwangaru

Best Lusophone

C4 Pedro – Angola

Mr Bow – Mozambique

Preto Show – Angola

Nelson Freita – Cape Verde

Anselmo Ralph – Angola

Maira Andrade – Cape Verde

Cakema – Sao Tome

Kyaku Kyadaff – Angola (Winner)

Puto Portugues – Angola

Yola Semedo – Angola

Best Francophone

Stanley Enow – Cameroon

Fally Ipupa – Congo

Hiro – Congo

Toofan – Togo (Winner)

Serge Beynaud – Ivory Coast

Dj Arafat – Ivory Coast

Daphne – Cameroon

Numerica – Cameroon

Maitre Gims – Congo

Locko – Cameroon

Best African Dancehall/Reggea Act

Stonewbwoy – Ghana

Burna Boy – Nigeria (Winner)

Shatta Wale – Ghana

Timaya – Nigeria

Samini – Ghana

Patoranking – Nigeria

Winky D – Zimbabwe

Yxng Bane – Congo/Angola

Wyre – Kenya

Takana Zion – Guinea

AFRIMMA ACHIEVERS AWARD

Luol Deng – South Sudan

Trevor Noah – South Africa

Lupita Nyongo – Kenya

Fatma Samoura – Senegal

Kamaru Usman – Nigeria

Serge Ibaka – Congo

Bismack Biyombo – DRC (Winner)

J Mbenga – Congo DRC
Nigerian Bobsled Team

Djimon Honsou – Benin

AFRIMMA Beacon Of Hope Award

Queen Julie Endee

AFRIMMA Shining Star Award

Semah – Liberia

AFRIMMA Excellence Award

Erykah Badu

AFRIMMA Leadership In Music Award

Fally Ipupa


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *